Toksyna Botulinowa zwana potocznie Botoksem uznawana za jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej jak i jeden z zabiegów, który kojarzony jest przez prawie wszystkich. Wykorzystywana jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale również neurologii, ortopedii, okulistyce.
Toksyna botulinowa określana także jako jad kiełbasiany powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej przeprowadzanej przez Gram dodatnie bakterie Clostridium Botulinum. Jej nazwa pochodzi z łaciny od słowa ,,botulus” oznaczającego ,,kiełbasę”. Wyróżniamy 8 typów toksyny botulinowej (A-H), jednak w medycynie estetycznej wykorzystujemy tylko substancje typu A.
Działanie jadu kiełbasianego polega na blokowaniu przewodzenia impulsu nerwowego z synapsy do mięśni. W wyniku zahamowania uwalniania neuroprzekaźnika acetylocholiny odpowiadającej za skurcze mięśni dochodzi do ich rozluźnienia oraz relaksacji leżącej nad nimi skóry. Toksyna botulinowa działa jedynie lokalnie w ,,ostrzyknietych” mięśniach. Dodatkowo po wprowadzeniu jej w okolicę gruczołów potowych zmniejszają wydzielania przez nie potu.
Takie działanie toksyny botulinowej powoduje, że posiada bardzo szerokie zastosowanie i liczne wskazania. Wykorzystywana jest nie tylko do redukcji zmarszczek twarzy, okolicy ust, oczu szyi, modelowaniu twarz, a także leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu.
Wyróżniamy również tzw. Mezobotoks czyli Baby botoks jest to zabieg z użyciem niewielkich dawek toksyny botulinowej, który jedynie ogranicza działanie mięśni mimiczny, nie blokując ich całkowicie w połączeniu mezoterapią czyli rewitalizacją skóry, jej odżywieniem, regeneracją. Dzięki temu uzyskane efekty, są bardziej subtelne, naturalne, dochodzi do redukcji zmarszczek przy zachowanej naturalnej mimice twarzy.
Zabieg rozpoczyna się od dokładnego przemycia i odkażenia skóry. Lekarz wyznacza na skórze punkty, które będą miejscem iniekcji preparatu. Są one wyznaczane indywidualnie dla pacjenta na podstawie badania klinicznego, znajomości anatomii, a także potrzeb pacjenta, jego wymagań oraz efektów które chce uzyskać. Następnie po wstępnym znieczuleniu miejsca iniekcji specjalnym kremem z lidokainą, lekarz wykonuje kilka wkłuć celem podania toksyny botulinowej.
Po zabiegu zaleca się korzystanie z środków pielęgnacji skóry zaleconych przez lekarza prowadzącego. Warto również korzystać z świeżego, czystego ręcznika.
Przez około 4 h po aplikacji toksyny botulinowej nie należy przebywać w pozycji leżącej oraz przechylać głowy, zalecamy wykonywanie czynności wymagających stania czy siedzenia np. czytanie książki. Zapewni to prawidłowe rozprowadzenie toksyny botulinowej w mięśniu.
W dniu zabiegu unikamy dotykania obszaru ciała na którym przeprowadzona została iniekcja toksyny botulinowej oraz nie nakładamy w tym miejscu makijażu.
Przez 48h po zabiegu unikamy znacznego wysiłku fizycznego oraz alkoholu, gdyż dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia tętniczego, które ogranicza działa botoksu.
Przez około 7-10 dni nie narażamy organizmu na znaczne wahania temperatury (sauny, gorące kąpiele, kriokomory, morsowanie) Warto również zrezygnować solarium, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosowania peelingów chemicznych jaki i mechanicznych,
Zaleca się picie dużej ilości wody, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu
Unikamy narażenia skóry na zabrudzenie np. lizanie przez zwierzęta, drażnienie skóry przez brodę, pocałunków, chlorowanej wody.
Zalecamy stosowanie kremu z filtrem UV przez około miesiąc od zabiegu.
Tak. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodzenia impulsu nerwowego z synapsy do mięśni. W wyniku zahamowania uwalniania neuroprzekaźnika dochodzi do rozluźnienia mięśni oraz relaksacji leżącej nad nimi skóry. Takie działanie toksyny botulinowej powoduje, wygładzenie zmarszczek oraz ich stopniowe zanikanie.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż iniekcja toksyny botulinowej ,,botoksu” poprzedzona jest znieczuleniem skóry kremem z lidokainą.
Tak, po zabiegu skóra w miejscu iniekcji może być obrzęknięta, lekko bolesna, zaczerwieniona, mogą wystąpić również niewielkie siniaki wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych które w ciągu kilku dni znikają samoistnie.
Tak. Jest to między innymi, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne zakażenie w obszarze zabiegowym, aktywna terapia przeciwnowotworowa, gorączka, schorzenia nerwowo-mięśniowe np. Miastenia Gravis. Przez okres 4 tygodni poprzedzających zabieg nie należy stosować peelingów mechanicznych, chemicznych, solarium a także unikać opalania się. Iniekcja toksyny botulinowej ,,botoksu” przeciwwskazana jest również w przypadku przyjmowania niektórych leków mających wpływ na metabolizm toksyny botulinowej (m.in. aminoglikozydy, cyklosporyna, linkomycyna, D-penicylamina, leki zwiotczające). Przed każdym zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad i ustala czy dana procedura jest bezpieczna dla pacjenta.
Pierwsze efekty pojawiają się już po kilku dniach. Natomiast pełny efekt ukazuje się średnio po około 2 tygodniach z racji na czas jaki potrzebny jest do unieruchomienia mięśni. Sam efekt utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy, po czym zalecamy dokonanie ponownej pojedynczej iniekcji, by dalej podtrzymywać efekt wcześniejszych aplikacji preparatu. Czas działania toksyny botulinowej zależy między innymi od: dawki preparatu, sposobu podania, częstotliwość i regularność zabiegów, stylu życia (nikotynizm, spożycie alkoholu, korzystanie z saun, opalanie się), wieku oraz czynników genetycznych.
Początkowo zalecamy pojedynczą iniekcje toksyny botulinowej. Po około 4-6 miesiącach zalecamy dokonanie ponownej pojedynczej iniekcji, by dalej podtrzymywać efekt wcześniejszych aplikacji preparatu. Dokładną ilość zabiegów oraz czas między nimi ustala się z lekarzem prowadzącym.
Tak, profesjonalnie wykonany ,,botoks” jedynie miejscowo ogranicza mimikę twarzy, nie wpływa natomiast na jej rysy oraz nie nadaje twarzy sztucznego, maskowatego wyglądu. Zmarszczki stają się płytsze, a twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Dla osób obawiających się efektu działania toksyny botulinowej możemy zaproponować baby botoks.