Terapia dostawowa Kwasem hialuronowym - Wiskosuplementacja

Terapia dostawowa kwasem hialuronowym

Terapia dostawowa kwasem hialuronowym to popularny zabieg stosowany w leczeniu schorzeń stawów, szczególnie w przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów (artrozy). Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej, której zadaniem jest smarowanie i amortyzacja stawów, co umożliwia ich płynne i bezbolesne funkcjonowanie.

Jak przebiega zabieg?

  1. Konsultacja lekarska: Zabieg poprzedza dokładna konsultacja z lekarzem, który ocenia stan stawu, stopień zaawansowania choroby oraz kwalifikację pacjenta do zabiegu.

  2. Aplikacja kwasu hialuronowego: Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu zawierającego kwas hialuronowy bezpośrednio do chorego stawu. Wstrzyknięcie jest wykonywane za pomocą cienkiej igły, często pod kontrolą ultrasonografii, aby precyzyjnie umieścić kwas w odpowiednim miejscu. W zależności od potrzeb pacjenta, ilość wstrzyknięć może się różnić.

  3. Po zabiegu: Po podaniu kwasu hialuronowego pacjent może wrócić do codziennych aktywności, choć zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni. Zabieg jest mało inwazyjny i zwykle nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Zastosowania terapii kwasem hialuronowym

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Najczęściej stosowana w leczeniu artrozy, zwłaszcza w kolanach, biodrach, stawach skokowych i barkowych. Kwas hialuronowy poprawia właściwości smarne stawu, zmniejsza tarcie i ból, co przekłada się na poprawę funkcji stawu i komfortu pacjenta.

  • Stany zapalne stawów: Kwas hialuronowy może być także pomocny w zmniejszaniu stanów zapalnych związanych z innymi schorzeniami stawów.

Efekty i zalety terapii kwasem hialuronowym

  • Redukcja bólu: Jednym z głównych efektów terapii jest zmniejszenie bólu w stawie, co jest zauważalne po kilku dniach do kilku tygodni od zabiegu.

  • Poprawa ruchomości stawu: Kwas hialuronowy poprawia elastyczność i ruchomość stawu, co może znacząco poprawić jakość życia pacjenta.

  • Naturalne działanie: Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, terapia jest dobrze tolerowana i ma niskie ryzyko powikłań.

Długość działania

Efekty terapii mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet roku, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Zabieg można powtarzać w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Terapia kwasem hialuronowym jest uważana za skuteczną i bezpieczną metodę leczenia bólu stawów i poprawy ich funkcjonowania, zwłaszcza w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

-----

Wiskosuplementacja jest to zabieg medyczny polegający na iniekcji kwasu hialuronowego do stawu. Zyskuje on coraz większą popularność wśród pacjentów jak i lekarzy jako metoda zachowawczego, nieoperacyjnego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, kolanowego, stawu skokowego, barku, łokcia, nadgarstka  lub stawów międzypaliczkowych palców rąk i stóp. Wiskosuplementacja wykorzystywana jest również w zmianach pourazowych np skręceniu stawu kolanowego, skokowego  czy też po leczeniu operacyjnym np artroskopii.

Wraz z upływającym czasem oraz starzeniem się organizmu dochodzi do spadku endogennej syntezy kwasu hialuronowego co w efekcie przekłada się na gorszą jakość mazi stawowej oraz nasilenia procesów tarcia między powierzchniami stawowymi. Innymi czynnikami przyspieszającym rozwój choroby zwyrodnieniowej jest np. nikotynizm, nadwaga, intensywne uprawianie sportu, czynniki genetyczne. 

W wyniku tego dochodzi do rozwoju chondromalacji - rozmiękania chrząstki stawowej bez uszkodzenia ciągłości powierzchni stawowej charakterystycznej dla młodszych pacjentów i dzieci oraz chondropatii - uszkodzenia chrząstki z naruszeniem ciągłości powierzchni stawowej występującej zwykle u ludzi starszych oraz w średnim wieku.

Rozwijająca się choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje miejscowy stan zapalny, ból, ograniczenie zakresu ruchu w stawie, zmniejszenie aktywność fizycznej oraz w dłuższym okresie czasu pośrednio wpływa negatywnie na kondycję pacjenta, jego sprawność oraz codzienne funkcjonowanie. 

Czym jest wiskosuplementacja i jak działa kwas hialuronowy?

 

Wiskosuplementacja czyli iniekcja kwasu hialuronowego do stawu zmniejsza dolegliwości bólowe, stan zapalny, poprawia jego ruchomość, funkcje oraz pobudza regenerację stawu.  Podany kwas tworzy niejako warstwę ochronno/odżywczą dla chrząstki co zabezpiecza ją przed dalsza szybką degradacją. Terapię tą stosuje się najcześciej do stawów kolanowych i biodrowych, chociaż można ostrzykiwać dowolny staw. Leczenie kwasem hialuronowym jest bezbolesne oraz znacznie skuteczniejsze niż przeciwbólowe środki doustne.  

 

Kwas hialuronowy jest to naturalny związek organiczny ( polisacharyd ) występujący w ciele człowieka, posiadający bardzo silne właściwości higroskopijne - wiązania cząsteczek wody. Występuje w mazi stawowej, odpowiedzialny jest za jej  lepkość, smarowanie powierzchni stawowych, rozprowadzanie substancji odżywczych i odżywianie chrząstki. 

 

Jak przebiega zabieg wiskosuplementacji kwasu hialuronowego

 

Po dokładnym przemyciu i odkażeniu skóry lekarz wykonuje iniekcje kwasu hialuronowego do stawu pod kontrolą USG lub bez zależnie od miejsca podania kwasu. Po wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, a mobilność pacjenta nie jest ograniczona. 

 

Możemy wyróżnić 2 typy kwasów hialuronowych:

  • ,,One-shot” podawane jednorazowo zawierająca większą ilość kwasu hialuronowego w wyższym stężeniu 
  • kwasy wymagają kilkukrotnego podania w danym odstępie czasu np. co tydzień zawierające mniejszą ilość kwasu hialuronowego w niższym stężeniu.

 

O rodzaju stosowanego kwasu, ilości i częstotliwości iniekcji zawsze decyduje lekarz prowadzący pacjenta z którym należy się skonsultować przez iniekcją kwasu.

 

Wskazania do Wiskosuplementacji (w formie Grafiki )  

 

  • choroba zwyrodnieniowa stawów kończyny dolnej: skokowego, kolanowego, biodrowego, stawów międzypaliczkowych stóp

 

  • choroba zwyrodnieniowa stawów kończyny górnej: barkowego, łokciowego, nadgarstkowego, stawów międzypaliczkowych palców rąk

 

  • choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego

 

888888888888888888888888888888888888888888888

Q&A

Jakie są zalecenia po i przed zabiegiem, co robić a czego się wystrzegać?

Szczegółowe zalecenia i wytyczne po zabiegu wiskosuplementacji kwasem hialuronowym przedstawia lekarz prowadzący.

Zalecenia Ogólne:

  • Zaleca się picie dużej ilości wody, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu i w dniu zabiegu
  • Należy obserwować miejsce wkłucia i zgłosić się do lekarza w przypadku jego nadmiernego obrzęku, wycieku, zaczerwienienia oraz nadmiernego ucieplenia skóry
  • Zaleca się utrzymać opatrunek po zabiegu przez 24 h, nie moczyć go, zachoawć w czystość oraz suchości.
  • Zalecenia specyficznie zależne od miejsca podania: Kończyn Dolna - w przypadku podania kwasu hiauronowego do stawu biodrowego, kolanowego, skokowego, stopy jak i innych struktur w obrębie kończyny dolnej zalecamy unikanie dużych obciążeń stawów oraz forsownego lub długotrwałego treningu/wysiłku przez około 5-7 dni po iniekcji. W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych należy skorzystać z kul łokciowych celem odciążenia kończyny oraz zimnych okładów.
  • Zalecenia specyficznie zależne od miejsca podania: Kończyn Górna - w przypadku podania kwasu hiauronowego do stawu ramiennego, łokciowego, nadgarstkowego, stawów międzypaliczkowych rąk jak i innych struktur w obrębie kończyny górnej zalecamy unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego np. dźwigania, przenoszenia ciężarów przez 5-7 dni po iniekcji. W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych należy zawiesić rękę na temblaku celem odciążenia kończyny oraz zastosować zimne okłady.

Po jakim czasie można wrócić do uprawiania sportu?

Po około 4 tygodniach od ostatniej iniekcji można wrócić stopniowo do sportu, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Po jakim czasie można wrócić do pracy?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku pracy fizycznej zalecany jest odpoczynek przez około 2-3 dni. W wypadku innej pracy nie jest konieczne zwolnienie z pracy.

Czy to w ogóle działa ?

Tak. Kwas hialuronowy jest to naturalny związek organiczny ( polisacharyd ) występujący w ciele człowieka, posiadający bardzo silne właściwości higroskopijne - wiązania cząsteczek wody. Występuje w mazi stawowej, odpowiedzialny jest za jej  lepkość, smarowanie powierzchni stawowych, rozprowadzanie substancji odżywczych i odżywianie chrząstki. Wiskosuplementacja czyli iniekcja kwasu hialuronowego do stawu zmniejsza dolegliwości bólowe, stan zapalny, poprawia jego ruchomość, funkcje oraz pobudza regenerację stawu. Podany kwas tworzy niejako warstwę ochronno /odżywczą dla chrząstki co zabezpiecza ją przed dalsza szybką degradacją.

Czy sam zabieg boli?

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż iniekcja kwasu hialuronowego poprzedzona jest znieczuleniem lidokainą, która eliminuje obecny czasami efekt rozpierania w stawie podczas podawania kwasu.

Czy ból może się pojawić po zabiegu?

W obrębie stawu po iniekcji może wystąpić ból, lekki obrzęk oraz czasowe ograniczenie zakresu ruchu w stawie. W większości przypadków objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni.

Czy występują jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Tak. Jest to między innymi, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne zakażenie w obszarze zabiegowym, aktywna terapia przeciwnowotworowa, gorączka, zaburzenia krzepnięcia krwi. Przed każdym zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad i ustala czy dana procedura jest bezpieczna dla pacjenta

Po jakim czasie pojawiają się pierwsze efekty i jak długo się utrzymują?

Pierwsze efekty pojawiają się już po około 4 tygodniach od iniekcji preparatu. Natomiast pełny efekt ukazuje się średnio po 3 miesiącach z racji na czas jaki potrzebny jest do regeneracji  i przebudowy tkanek.

Czy zabieg wiskosuplementacji kwasem hialuronowym należy powtarzać, a jeśli tak to co jaki czas?

Czas działania kwasu hialuronowego w obrębie stawu jest indywidualny średnio wynosi około roku, ale czasami ból nie powraca nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenie stawu, wagi pacjenta, poziomu aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy oraz chorób współistniejących. Zalecamy ponowne podanie kwasu hialuronowego po upływie około roku lub szybciej w przypadku nawrotu dolegliwości. Kwestię ilości i częstotliwości iniekcji zawsze określa lekarz prowadzący pacjenta.


Jeśli masz pytania i nie znalazłeś odpowiedzi zadaj je nam używając poniższej funkcji, a nasz zespół udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie. Pytanie trafi do specjalisty który zajmuje się tematem w którym szukasz informacji
Możesz tez szukać informacji na naszym Blogu