Stymulatory tkankowe inaczej zwane biostymulatorami są preparatami do iniekcji podskórnej stymulującymi regenerację i obudowę skóry. Po aplikacji pobudzają fibroblasty do syntezy: kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Poprzez swoje działanie poprawiają elastyczność skóry, nawilżają ją, redukują zmarszczki, rozjaśniają, oraz ujędrniają. Skóra odzyskuje dawny blask oraz młodszy promienny wygląd.
Iniekcje Stymulatorów tkankowych są aktualnie jednymi z najbardziej popularnych zabiegów stosowanych w medycynie anty-aging. Zyskują na popularności wśród pacjentów poprzez swoje silne działanie regenerujące na skórę co wiąże się z dobrymi efektami po aplikacji oraz bezpieczeństwem podania gdyż preparaty te są biokompatybilne z ludzkim organizmem.
Aktualnie na polskim i zagranicznym rynku mamy dostępnych wiele stymulatorów tkankowych różniących się między sobą składem, mechanizmem działania, trwałością oraz przeznaczeniem. Rodzaj stymulantu dobierany jest przez lekarza podczas wizyty indywidualnie dla pacjenta zależnie od jego potrzeba, wymagań oraz efektów które chce uzyskać. Ostateczna decyzja podejmowana jest po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, ocenie stanu klinicznego skóry i warunków anatomicznych.
Stymulator tkankowe Biostymulatory są przeznaczone nie tylko do osób starszych, czy w średnim wieku którzy chcą cofnąć proces starzenia oraz poprawić wygląd swojej skóry i odzyskać dawny blask, ale również dla osób młodych chcących spowolnić procesy starzenia.
Zabieg rozpoczyna się od dokładnego przemycia i odkażenia skóry. Następnie po wstępnym znieczuleniu miejsca iniekcji specjalnym kremem z lidokainą, lekarz wykonuje kilka wkłuć celem podania stymulatorów tkankowych są ona dobierane podczas rozmowy z lekarzem na podstawie indywidualnych potrzeba pacjenta. Substancje te odżywiają skórę oraz silne stymulują jej regenerację poprzez wywołanie lokalnego, kontrolowanego stanu zapalnego pobudzającego fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny czyli głównych białek odpowiedzialny za jakość, jędrność i wygląd skóry.
Biostymulatory wykorzystuje się głównie na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz okolicy oczu.
W skład stymulatorów tkankowych wchodzą najczęściej kwas L-polimlekowy, aminokwasy, polinukleotyd, hydroksyapatyt wapnia.
Po zabiegu zaleca się korzystanie z środków pielęgnacji skóry zaleconych przez lekarza prowadzącego. Warto również korzystać z świeżego, czystego ręcznika.
W dniu zabiegu unikamy dotykania obszaru ciała na którym przeprowadzona została iniekcja stymulatora tkankowego oraz nie nakładamy w tym miejscu makijażu.
Przez 48h po zabiegu unikamy znacznego wysiłku fizycznego oraz alkoholu.
Przez około 7-10 dni nie narażamy organizmu na znaczne wahania temperatury (sauny, gorące kąpiele, kriokomory, morsowanie) Warto również zrezygnować solarium, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosowania peelingów chemicznych jaki i mechanicznych,
Zaleca się picie dużej ilości wody, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu
Unikamy narażenia skóry na zabrudzenie np. lizanie przez zwierzęta, drażnienie skóry przez brodę, pocałunków, chlorowanej wody.
Zalecamy stosowanie kremu z filtrem UV przez około miesiąc od zabiegu.
Tak. Stymulatory tkankowe dostarczą cerze niezbędne substancje odżywcze. Po aplikacji pobudzają fibroblasty do syntezy: kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Biostymulatory aktywują procesy regeneracyjne, a sama skóra odzyskuje blask, sprężystość, gładkość oraz młody wygląd. Blizny, rozstępy, zmarszczki stopniowo zanikają.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż iniekcja stymulatorów tkankowych poprzedzona jest znieczuleniem skóry kremem z lidokainą.
Tak, po zabiegu skóra w miejscu iniekcji może być obrzęknięta, lekko bolesna, zaczerwieniona, mogą wystąpić również niewielkie siniaki wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych które w ciągu kilku dni znikają samoistnie.
Tak. Jest to między innymi, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne zakażenie w obszarze zabiegowym, aktywna terapia przeciwnowotworowa, skłonności do bliznowacenia, gorączka. Przez okres 4 tygodni poprzedzających zabieg nie należy stosować peelingów mechanicznych, chemicznych, solarium a także unikać opalania się. Przed każdym zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad i ustala czy dana procedura jest bezpieczna dla pacjenta.
Pierwsze efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, po około 4 tygodniach od iniekcji preparatu. Natomiast pełny efekt ukazuje się średnio po 5-6 miesiącach z racji na czas jaki potrzebny jest do regeneracji i przebudowy skóry. Sam efekt utrzymuje się do około 12 miesięcy, po czym zalecamy dokonanie ponownej pojedynczej iniekcji, by dalej podtrzymywać efekt wcześniejszych aplikacji preparatu.
Początkowo zalecamy od 3 do 4 powtórzeń w odstępach około miesięcznych aby uzyskać zamierzony i trwały efekt. Po około 12 miesiącach zalecamy dokonanie ponownej pojedynczej iniekcji, by dalej podtrzymywać efekt wcześniejszych aplikacji preparatu. Dokładną ilość zabiegów oraz czas między nimi ustala się z lekarzem prowadzącym.
Tak, efekt jest w pełni naturalny, gdyż stymulatory nie wpływają na rysy naszej twarzy, a mimo to skóra odzyskuje blask, elastyczność, jędrność, a blizny, rozstępy, zmarszczki, przebarwienia skórne stopniowo stają się mniej widoczne.