PRP - Terapia Osoczem Bogatopłytkowym

PRP czyli osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest  szeroko w medycynie najczęściej w ortopedii, stomatologii, ginekologii  jak i również w medycynie Anti-Aging, czyli medycynie zajmującej  się powstrzymywaniem i zapobieganiem procesom starzenia się organizmu.

Kuracja osoczem bogatopłytkowym - PRP w ortopedii wykorzystywana jest w wielu schorzeniach układu mięśniowo szkieletowego takich jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, uszkodzenia i stany zapalne ścięgien, choroby przeciążeniowe, zmiany pourazowe, trudno gojące się rany oraz opóźniony zrost kostny. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP zyskuje coraz większe uznanie oraz renomę wśród pacjentów, dzięki małej inwazyjności, szybkość terapii, krótkiej rekonwalescencji po zabiegu, autologicznemu pochodzeniu PRP, braku znaczących efektów ubocznych oraz swojej skuteczność.  

Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe PRP powstałe w wyniku odwirowania i separacji elementów  krwi pacjenta  zawiera znacznie większe stężenie płytek niż fizjologiczne osocze człowieka. Jednak to nie same płytki są ważne tylko zawarte w nich czynniki wzrostu, które uwalniają się z nich po podaniu preparatu. Czynniki te usprawnią proces regeneracji i odbudowy tkanek, pobudzają angiogenezę nowych naczyń krwionośnych, poprawiają odżywienie komórek, stymulują komórki macierzyste do namnażania się i różnicowania. Dodatkowo aktywizują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny. Preparat ten jest w pełni naturalny, bezpieczny i nie uczula gdyż pochodzi z własnej krwi pacjenta. 

Jak przebiega zabieg:

Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi pełnej około 40-50 ml  od pacjenta do specjalnie przygotowanych probówek. Następnie umieszczamy je w specjalistycznej wirówce, która wykorzystując siłę odśrodkową potrafi oddzielić składniki krwi na podstawie ich gęstość. Uzyskujemy wtedy 3 frakcje: osocze bogatopłytkowe, osocze ubogopłytkowe oraz warstwę erytrocytów.

Po odwirowaniu preparatu, płytki krwi mogą zostać dodatkowo pobudzone do działania (zaktywizowane za pomocą – na przykład trombiny) w celu zwiększonego uwalniania czynników wzrostu.

Następnie po dokładnym przemyciu i odkażeniu skóry lekarz wykonuje pod kontrolą USG od jednego do kilku wkłuć celem podania osocza bogatopłytkowego PRP podskórnie, aktywując tym samym płytki krwi które uwalniają czynniki wzrostu. 

Wskazania do Iniekcji Osocza Bogatopłytkowego PRP w Ortopedii

  • choroba zwyrodnieniowa stawu: skokowego, kolanowego, biodrowego, barkowego, łokciowego, nadgarstkowego, stawów międzypaliczkowych palców rąk i stóp, stawy kręgosłupa 
  • przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • ostrogi piętowe
  • skręceniu stawu skokowego, kolanowego
  • uszkodzenia stożka rotatorów
  • zmiany przeciążeniowo- zwyrodnieniowe np. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka,  entezopatia ścięgna achillesa 
  • nieprawidłowy przebieg zrostu kości
  • zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
  • przyspieszenie gojenia ran 

Szczegółowe zalecenia i wytyczne po zabiegu iniekcji PRP - osocza bogatopłytkowego przedstawia lekarz prowadzący. Zalecenia należy jednak podzielić na 2 typy: ogólne i specjalnie zależne od miejsca podania

Zalecenia Ogólne do Terapii Osoczem baoagtopłytkowym:

  • Zaleca się picie dużej ilości wody, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu i w dniu zabiegu
  • Dzień przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu oraz przyjmować leków odwadniających
  • Nie należy stosować NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) doustnie czy też miejscowo, aspiryny ani innych leków, które mają wpływ na krzepliwość krwi  na 3 dni przed zabiegiem. Do 7 dnia po zabiegu nadal nie zaleca się korzystać z NLPZ
  • Bezpośrednio po iniekcji nie należy opuszczać przychodni  przez około 20 min celem obserwacji pacjenta i zgłosić ewentualne dolegliwości
  • Należy obserwować miejsce wkłucia i zgłosić się do lekarza w przypadku jego nadmiernego obrzęku, wycieku, zaczerwienienia oraz nadmiernego ucieplenia skóry
  • Zaleca się utrzymać opatrunek po zabiegu przez 24 h, nie moczyć go, zachowywać w czystość oraz suchości. 

Zalecenia specyficznie zależne od miejsca podania:

  • Kończyn Dolna - w przypadku podania  PRP do stawu biodrowego, kolanowego, skokowego, stopy  jak i innych struktur w obrębie kończyny dolnej zalecamy unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego np. długich spacerów, nordic walking, przez około 2 tyg. od iniekcji.  W przypadku wystąpienia  silnych dolegliwości bólowych należy skorzystać z kul łokciowych celem odciążenia kończyny 
  • Kończyn Górna  - w przypadku podania PRP do stawu ramiennego, łokciowego, nadgarstkowego  jak i innych struktur w obrębie kończyny górnej zalecamy unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego np. dźwigania, przenoszenia ciężarów przez około 4 tyg. od iniekcji.  W przypadku wystąpienia  silnych dolegliwości bólowych należy zawiesić rękę na temblaku celem odciążenia kończyny.

Po około 12 tygodniach od ostatniej iniekcji można wrócić do sportu, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku pracy fizycznej zalecany jest odpoczynek przez około 7-10 dni. W wypadku innej pracy nie jest konieczne zwolnienie z pracy.

Tak. Czynnik wzrostu uwolnione z płytek krwi usprawnią proces regeneracji tkanek, pobudzają angiogenezę nowych naczyń krwionośnych, poprawiają odżywienie komórek, stymulują komórki macierzyste do namnażania się. Dodatkowo aktywizują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny.  Osocze Bogatopłytkowe PRP działa przeciwbólowo oraz poprawia funkcję stawu.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, gdyż iniekcja Osocza Bogatopłytkowego PRP poprzedzona jest znieczuleniem skóry kremem z lidokainą.

Tak, po zabiegu skóra w miejscu iniekcji może być obrzęknięta, lekko bolesna, zaczerwieniona, mogą wystąpić również niewielkie siniaki wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych które w ciągu kilku dni znikają samoistnie.

Tak. Jest to między innymi, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne zakażenie w obszarze zabiegowym, aktywna terapia przeciwnowotworowa, skłonności do bliznowacenia, gorączka, zaburzenia krzepnięcia krwi, anemia. Nie należy stosować NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) doustnie czy też miejscowo, aspiryny ani innych leków, które mają wpływ na krzepliwość krwi  na 3 dni przed zabiegiem. Do 7 dnia po zabiegu nadal nie zaleca się korzystać z NLPZ. Przed każdym zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad i ustala czy dana procedura jest bezpieczna dla pacjenta.

Pierwsze efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, po około 2 tygodniach od iniekcji preparatu. Natomiast pełny efekt ukazuje się średnio po 4-6 tyg racji na czas jaki potrzebny jest do regeneracji  i przebudowy tkanek.  Do uzyskania pełnego efektu PRP konieczna jest seria 3 iniekcji w odstępach co około  4 tyg. Ostatecznie o ilość powtórzeń oraz czasu między nimi decyduje lekarz prowadzący.


Jeśli masz pytania i nie znalazłeś odpowiedzi zadaj je nam używając poniższej funkcji, a nasz zespół udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie. Pytanie trafi do specjalisty który zajmuje się tematem w którym szukasz informacji
Możesz tez szukać informacji na naszym Blogu