Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma trudności rozwojowe, a ogólnie przyjęte normy dla wieku są zaburzone warto wtedy udać się do specjalisty. Każdy z nas chce, aby nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, stabilnie i równomiernie. Tzw. ogólnie przyjęte normy rozwojowe wskazują zakres umiejętności, które każde dziecko powinno posiadać w danym wieku. Dlatego też wczesna wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego jest bardzo ważna. Ponieważ jeśli już od początkowych miesięcy życia zdiagnozujemy problem dotyczący naszego malucha możemy szybko i efektownie zadziałać
Należy też dodać, że fizjoterapia dzieci w pierwszych miesiącach życia jest o wiele prostsza i skuteczniejsza. Musimy mieć na uwadze, że jeśli zaniedbamy pewne obszary rozwoju ruchowego naszego dziecka to w przyszłości może to niekorzystnie wpłynąć na jego dalszy rozwój, a konsekwencje będzie ponosiło przez resztę swojego życia np. wady postawy, trudności w nauce, ogólne problemy z koncentracją.
Najlepsze efekty daje szybka diagnoza problemu oraz rozpoczęcie rehabilitacji malucha z fizjoterapeutą dziecięcym.
Najczęściej stosowaną formą fizjoterapii dzieci i niemowląt jest kinezyterapia- leczenie ruchem. Niektórzy używają również określenia gimnastyka lecznicza.
Fizjoterapeuta dziecięcy zaleca stosowanie dwóch metod fizjoterapii niemowląt:
Niezbędnym uzupełnieniem fizjoterapii dzieci i niemowląt jest edukacja rodziców w temacie prawidłowego rozwoju dziecka w codziennym życiu, opiece,zabawie.
Jeśli nasze dziecko cierpi na zaburzenia rozwoju motorycznego oraz nieprawidłowości rozwoju umysłowego stosowana jest zarówno fizjoterapia jak i metody psychopedagogiczne.
Fizjoterapeuta dziecięcy przeprowadzi wywiad dotyczący ciąży, porodu, zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka oraz objawy niepokojące. Przeprowadza obserwację malucha i jego ruchów.
Fizjoterapeuta dziecięcy pokaże oraz wprowadzi wzorce ruchowe, te prawidłowe, sprawdzi odruchy, które powinny mieć miejsce w zależności od okresu rozwojowego dziecka, zbada postawę, siłę mięśniową, punkty podparcia. Oceni również postęp rozwoju ruchowego.
Fizjoterapeuta dziecięcy może również pomóc w doborze odpowiednich wkładek ortopedycznych, ortez oraz innych potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka wyrobów medycznych.
Najlepiej udać się na pierwszą wizytę przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Wcześniejsze rozpoznanie zaburzeń umożliwi nam skuteczniejsza terapię
Każde niepokojące podejrzenie, że u naszego dziecka dzieję sie coś nieprawidłowego w zakresie motoryki, narządu ruchu powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty, który oceni, zbada i da wskazówki dotyczące dalszych działań oraz wdroży ewentualną fizjoterapię dzieci i niemowląt.
Urazy sportowe naszych pociech, czy rekonwalescencja po zabiegach operacyjnych to również wskazania do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego.
Fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się praca z niemowlętami oraz dziećmi do 18 r.ż.