Dla kogo wizyta w Poradni Preluksacyjnej i dlaczego tak zwane ,, USG Bioderek” jest takie istotne

24-05-2024

Każde dziecko obowiązkowo  po urodzeniu musi zostać zbadane w poradni preluksacyjnej.

Badanie preluksacyjne zwane przez rodziców badaniem ,,USG Bioderek” jest jednym z najważniejszych  badań wykonywanych w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wykrywa ewentualne wady wrodzone stawów biodrowych u dzieci np. dysplazję stawu biodrowego. Ich wczesne wykrycie i leczenie jest bardzo istotne ponieważ wdrożenie odpowiedniego  leczenia i rehabilitacji  na początkowym etapie daje szansę na całkowite wyleczenie. U niemowląt leczonych zbyt późno lub nie leczonych może dojść do utrwalonej deformacji stawu biodrowego, wymagającego leczenia operacyjnego. 

USG Bioderek kiedy udać się do poradni preluksacyjnej 

  1. Pierwsza wizyta przypada standardowo między 4-6 tygodniem życia lub szybciej jeśli zostało to zalecone przez pediatrę czy neonatologa. 
  2. Kolejna wizyta odbywa się około 3 miesiąca życia jest ona równie ważna jak pierwsza gdyż pokazuje ewentualną progresję zmian lub potwierdza stan fizjologiczny zgodny z anatomią
  3. Ostatnia wizyta kontrolna odbywa się gdy maluch nauczy się chodzić. 

Ostatecznie jednak to lekarz specjalista Ortopedii  na podstawie wywiadu, badania i jego wyników zadecyduje o częstotliwość wizyt.

Co niesie za sobą nie zgłoszenie się na badanie do poradni preluksacyjnej

Zaniedbanie  obowiązkowych badań przesiewowych w początkowym okresie życia dziecka może doprowadzić do zaburzenia jego rozwoju, nauki chodzenia i sprawności. Rzutują one również w wieku dorosłym gdyż mogę doprowadzić do rozwoju zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, przyspieszonego rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i kolanowych.  Co często wiąże się z leczeniem operacyjnym np. endoprotezoplastyką stawu biodrowego.

Jak przebiega badanie w poradni preluksacyjnej na czym polega

Samo badanie dziecka  jest niebolesne i całkowicie nieinwazyjne. Zwykle trwa kilka minut i podzielone jest na 2 części:

  • Badania Przedmiotowego czyli wzrokowo-dotykowej oceny układu kostno-stawowego dziecka. Lekarz ortopeda sprawdza m.in. odwodzenie w stawach biodrowych oraz ocenia stabilność stawów.
  • Badania ultrasonograficznego: USG bioderek polega na ocenie stawów biodrowych według metody Prof. Grafa. Niemowlę leży na boku na specjalnie przygotowanym przewijaku, a lekarz nakłada żel na okolicę stawu biodrowego. Sam żel  zapewnia optymalną przewodność dla fal ultradźwiękowych. W efekcie, umożliwia precyzyjne  wykonanie USG stawów biodrowych u niemowląt.

 

Nie czekaj na odległy termin do specjalisty
Zapraszamy ze skierowaniem NFZ i prywatnie