Aby umówić się do lekarza ortopedy na darmową wizytę w ramach kontraktu NFZ, potrzebujemy skierowania do specjalistycznej poradni urazowo-ortopedycznej. Otrzymamy takie skierowanie od lekarza POZ lub lekarza rodzinnego.
Podczas rejestracji wizyty do lekarza ortopedy będziemy musieli okazać skierowanie lub w przypadku e-skierowań podać swój numer PESEL oraz kod dostępu umieszczony na skierowaniu. Możemy umówić się także telefonicznie dzwoniąc pod numer Przychodni
Pamiętajmy, że na każdą przypadłość potrzebujemy osobnego skierowania do lekarza specjalisty. Obowiązuje tutaj zasada, że na każdą jednostkę chorobową przypada odrębne skierowanie.
Dla przykładu, jeżeli chorujemy na zwyrodnienie stawu kolanowego oraz stawu barkowego będziemy potrzebować dwa skierowania lub skierowanie o kodzie ICD 10 - M15 zwyrodnienie wielostawowe obejmujące jak sama nazwa wskazuje kilka miejsc ciała. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy przykładowo zmagamy się ze zwyrodnieniem obu stawów kolanowych, lub leczyliśmy się na chorobę przewlekłą, a teraz złamaliśmy rękę lub nogę i potrzebujemy wizyt kontrolnych związanych z tym urazem.
Skierowanie jest ważne aż do momentu jego wykorzystania — czyli zapisania się na wizytę do lekarza specjalisty. Wykorzystując jedno skierowanie nie możemy zapisać się do większej ilości placówek.
Jeżeli będziemy potrzebowali wizyty u lekarza specjalisty po zakończeniu leczenia w danej placówce, także wymagane będzie nowe skierowanie do poradni specjalistycznej i są to ograniczenia związane ze współpracą z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W przypadku wizyt prywatnych — płatnych nie potrzebujesz skierowania do lekarza ortopedy. Wystarczy, że zadzwonisz do danej przychodni lub umówisz się osobiście na miejscu.